Dlaczego warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Korzystanie z usług trenera personalnego staje się coraz bardziej popularne. Nie jest to absolutnie związane z jakąkolwiek nieporadnością i niepewnością wynikającą z wykonywania ćwiczeń. Jest to raczej przejaw większej świadomości sportowców oraz tych, którzy dopiero przygodę ze sportem zaczynają. Ponadto od jakiegoś czasu panuje moda na bycie fit, swego rodzaju zafascynowanie zdrowym stylem życia, dlatego stale zwiększa się liczba osób, które w kwestii sportu radzą się profesjonalistów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, iż mają możliwość skorzystania z pomocy takiego trenera, co często kończy się różnego rodzaju niepowodzeniami, w tym kontuzjami czy po prostu brakiem efektów ćwiczeń. Jakie są więc zalety współpracy z trenerem personalnym?

Pierwszym powodem, dla którego warto korzystać z usług trenera jest fakt, iż dobiera on dla nas ćwiczenia w najlepszy możliwy sposób.Trener analizuje ciało podopiecznego, bada jego potrzeby i predyspozycje, przy czym posiada fachową wiedzę na ten temat, dlatego dopasowuje poziom i sposób aktywności fizycznej do tego, czego potrzebuje organizm klienta. Postawienie na nieodpowiedni rodzaj ćwiczeń może mieć daleko idące konsekwencje. Powoduje to nie tylko brak progresu mimo ciężkiej pracy, ale również wiele kontuzji i problemów zdrowotnych. Oczywiście możliwe jest samodzielne wsłuchanie się w potrzeby własnego organizmu, jednakże rzadko jest to na tyle dokładne, by było zarówno skuteczne, jak i bezpieczne. 

Kolejną zaletą trenowania z osobistym instruktorem jest stała kontrola naszej pracy – jej techniki, ale również rezultatów. Wykonywanie ćwiczeń na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwe, jednakże bardzo często okazuje się, że trenujący nawet nie zauważa swojej niewłaściwej postawy, która z jednej strony powoduje zmniejszenie skuteczności danego ćwiczenia, z drugiej zaś rzutuje na stan zdrowia kręgosłupa, stawów, czy też mięśni.  Trener personalny  troszczy się o właściwą technikę wykonywania ćwiczeń, a także monitoruje  postępy podopiecznego i dba o to, by były one osiągane w określonym czasie. W ten sposób trenujący nie traci zapału do treningów, ponieważ stale jest nad nim ktoś, kto motywuje go do działania, a dodatkowo minimalizowane jest wówczas ryzyko wystąpienia groźnych urazów.

Korzystanie z oferty trenera personalnego jest dobre również dla tych osób, które nie lubią, a nawet nie potrafią planować. W przypadku aktywności fizycznej trener zrobi wszystko za nas – określi rodzaj ćwiczeń, czas ich trwania, potrzebne sprzęty i wiele innych. Dodatkowo ułatwia to zadanie tym, którzy nie do końca wiedzą, jak zacząć trenować – zadaniem podopiecznego podczas planowania może pozostać w zasadzie jedynie określenie celu. Trener personalny z pewnością przyda się też osobom, które mają problem z systematycznością  i potrzebują kogoś, kto dopilnuje, by regularnie wykonywać ćwiczenia. 

Treningi z instruktorem personalnym charakteryzują się również tym, że brak w nich monotonni. Trener w dużej mierze urozmaici ćwiczenia i pokaże, co zrobić, by traktować je jako sposób na przyjemne spędzenie czasu. Zadba także o to, by nie popaść w rutynę i aby w trakcie współpracy treningi ulegały pewnym zmianom.

Tak więc treningi personalne są doskonałą metodą na osiągnięcie rezultatów w sporcie. Są one przydatne zarówno pod względem wsparcia psychicznego, jak i pod względem kontroli technicznej wykonywanych ćwiczeń.