Na czym polega trening personalny?

Trening personalny jest rodzajem aktywności fizycznej wykonywanym pod okiem wyspecjalizowanego trenera. Zajęcia prowadzone są indywidualnie, sam na sam z zainteresowanym. Trening zazwyczaj trwa około 60 minut, a jego przebieg może być różny, w zależności od wyboru formy, czy też od możliwości ćwiczącego. Istotny jest tu fakt, że trener personalny pozostaje z podopiecznym na stałe, tj. do czasu osiągnięcia rezultatu, nie zmienia się on z zajęć na zajęcia, chyba że tak postanowi klient.

Pierwsze zajęcia z trenerem zawsze polegają na dokładnej analizie potrzeb i możliwości podopiecznego. Jest to ważne, ponieważ tylko w ten sposób możliwe jest indywidualne dopasowanie planu treningowego. Zły dobór ćwiczeń z pewnością nie przyniósłby takich efektów, jakich oczekujemy, dlatego doświadczone oko trenera pełni tu niezwykle istotną rolę. Analiza opiera się przede wszystkim na określeniu indywidualnych predyspozycji  klienta, jego możliwości, budowy ciała, doświadczenia w sporcie, wytrzymałości oraz sprawności ruchowej. Dodatkowo brana jest pod uwagę płeć, wiek oraz stan zdrowia. Sam podopieczny określa z kolei cel, do którego będzie dążyć – część osób chce zrzucić nadprogramowe kilogramy, inni dążą do zbudowania potężnej masy mięśniowej, a są też tacy, którzy chcą przygotować się do różnego rodzaju zawodów, w tym chociażby kulturystycznych. Ponadto wśród specjalistycznych treningów personalnych wyróżniamy również takie dostosowane do dysfunkcji narządu ruchu, na przykład treningi po przebytych kontuzjach, dla osób z problemami z kręgosłupem i wiele innych.

Wybór jest więc tu naprawdę szeroki. Co ważne, nie musimy obawiać się, że nie podołamy temu rodzajowi aktywności fizycznej ze względu na nasz brak doświadczenia, ponieważ trener dostosuje trudność i intensywność ćwiczeń do naszych możliwości, przy czym treningi będą regularnie modyfikowane wraz ze wzrostem wytrzymałości i sprawności. Ćwiczenia są na bieżąco kontrolowane przez instruktora, stąd klient ma pewność, że wykonuje je prawidłowo.

Poza dopasowywaniem ćwiczeń trener personalny ma za zadanie ułożyć również plan żywieniowy. Jest to bardzo istotny punkt obok treningu, gdyż poprzez dietę potęguje się efekty aktywności fizycznej. Nieodpowiednie odżywianie może powodować, że rezultaty pracy będą niezadowalające, dlatego instruktor troszczy się o to, by jego podopieczny miał jasny i czytelny plan trybu życia.

Struktura treningu personalnego zwykle składa się z takich samych części jak ten  tradycyjny. Tak więc w ciągu godziny ćwiczeń z instruktorem przechodzi się przez trzy fazy: początkową, główną i końcową. Pierwsza z nich to po prostu rozgrzewka, która ma przygotować organizm do intensywnego wysiłku fizycznego. Faza główna zawiera w sobie wszystkie najistotniejsze ćwiczenia i musi realizować cele treningowe. Z kolei część końcowa to rozciągnięcie ciała po wykonanych ćwiczeniach i uspokojenie organizmu. Przebieg fazy głównej zmienia się z czasem, ponieważ instruktor dostosowuje intensywność i stopień trudności ćwiczeń do rosnących możliwości i umiejętności podopiecznego. Zmianie ulegają wówczas między innymi wykonywane ćwiczenia, obciążenie, liczba serii i powtórzeń, czas odpoczynku. 

Najistotniejszą cechą treningu personalnego jest fakt, że to właśnie podopieczny określa swój cel. Nic nie zostaje mu narzucone z góry, może on decydować o tym, co chce osiągnąć. Trener personalny nie powinien za wszelką cenę starać się wpłynąć na zmianę tych celów. Jego zadaniem jest przeprowadzenie klienta przez wszelkie trudności związane z treningiem oraz dietą, służenie radą i monitorowanie jego postępów. Instruktor może sugerować podopiecznemu zmianę dążeń, ale musi przy tym bazować na jego dobru. 

Współpraca z trenerem personalnym z całą pewnością jest doskonałym doświadczeniem dla każdego, dla kogo indywidualne podejście do modyfikacji trybu życia jest ważne. Ćwiczenia z trenerem są bardziej profesjonalne, unika się wówczas ryzyka kontuzji, a przy tym treningi nie są monotonne. Takie zajęcia pozwolą podopiecznemu poznać siebie, swój organizm i jego potrzeby oraz nauczą go dbać o własne ciało.